Blog

Stacja mycia CIP — optymalizacja czyszczenia maszyn z amiMeasure

15 września, 2022
Autor: Adrian Stelmach

Mycie maszyn, szczególnie w przemyśle spożywczym, należy do krytycznych obszarów wielu zakładów produkcyjnych. Stacja mycia CIP (Cleaning in Place) pozwala na zachowanie wysokiego stopnia czystości i zagwarantowanie bezpieczeństwa wyrobów. Jednak czyszczenie automatyczne, w zależności od zakładu, składa się z wielu różnych etapów, m.in. płukania wstępnego, mycia alkalicznego, kwaśnego, płukania pośredniego i końcowego, a także dezynfekcji. Cały proces jest konieczny, ale i kosztowny. Jak go zoptymalizować, aby zaoszczędzić czas i wyeliminować marnotrawstwo zasobów, w tym wody, środków chemicznych i energii, a jednocześnie mieć pewność, że została zachowana najwyższa jakość mycia? Poznaj case study systemu amiMeasure.

Stacja mycia CIP — zastosowanie w przemyśle

Stacja mycia CIP zbudowana jest m.in. ze zbiorników, rurociągów i pomp, które służą do automatycznego czyszczenia wewnętrznych powierzchni rur, urządzeń procesowych czy filtrów. Najczęściej ten proces wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym — przy produkcji napojów lub nabiału, a także w zakładach kosmetycznych i farmaceutycznych. Czyli wszędzie tam, gdzie zachowanie wysokiego stopnia higieny instalacji jest szczególnie istotne. Jednak nie wszystkie działania wymagają pełnego mycia i zastosowania tych samych etapów czyszczenia. Niektóre z nich mogą potrzebować jedynie mycia podstawowego. Dlatego warto określić cykle, które są konieczne do zachowania najwyższej jakości, a zarazem pozwalają na eliminację muda w zużyciu mediów czy środków chemicznych. Jak tego dokonać? Przeczytaj poniższy przykład.

Optymalizacja zużycia mediów podczas procesu mycia urządzeń — system amiMeasure

Technolog zatrudniony w jednym z zakładów z branży spożywczej określił, które procesy produkcyjne zawsze potrzebują pełnego mycia (wszystkimi środkami i wydłużonego czasowo), a które dopiero za 3. lub 5. razem. Do tej pory, w tym przedsiębiorstwie, operatorzy stacji mycia CIP obsługiwali urządzenie samodzielnie. Jednak dzięki systemowi IT zwizualizowano pomiary. Okazało się, że prawie za każdym razem czyszczenie przebiegało w pełnym cyklu, zużywają ogromne ilości wody, energii i środków czyszczących. Działo się tak, ponieważ osoby obsługujące stację zazwyczaj uruchamiały szerszy zakres mycia. Nie były bowiem pewne, które z myć powinno zostać wykonane (2, 3 czy 5). Jednocześnie operatorzy chcieli zagwarantować bezpieczeństwo produkowanych wyrobów.

Na podstawie pozyskanych danych, system IT pozwolił na wizualizację wyników oraz ich sprawną analizę. Dzięki danym kadra zarządzająca określiła rzeczywiste koszty. Podjęła również decyzję o inwestycji w narzędzie, które optymalizuje pracę stacji. Obecnie program mycia jest adaptacyjny, zużywając tyle środków, ile jest niezbędnych, aby spełnić warunek czystości w danym cyklu mycia. Operator natomiast wybiera w systemie mycie konkretnego zbiornika, a rozwiązanie automatycznie wskazuje licznik i konieczny rodzaj czyszczenia. Osoba obsługująca naciska tylko jeden przycisk.

Dzięki temu, że system kontroluje proces czyszczenia, jest on zawsze zgodny z projektem technologa. Działanie szybko przyniosło ogromne oszczędności związane z czasem mycia, zużyciem mediów i środków chemicznych. Pozwoliło również przenieść odpowiedzialność za cały cykl z człowieka (operatora) na nowoczesny system, co znacząco wpłynęło na komfort pracy osoby obsługującej stację mycia CIP. 

Opisany przykład jest jedynie inspiracją, która obrazuje konieczność pozyskania realnych danych do świadomego zarządzania przedsiębiorstwem. Zobacz inne case studies systemu amiMeasure. Sprawdź wyliczenia i pomyśl, jakie procesy dzięki rzetelnym danym możesz zoptymalizować w Twoim przedsiębiorstwie.

Jeśli ten temat jest dla Ciebie interesujący — serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu, które odbędzie się w formie online, już 6 października br.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY WYDARZENIA

Autor: Adrian Stelmach