Od Linii Produkcyjnej do Przemysłu 4.0: Ewolucja i Wirtualizacja w Przemyśle - rozwiązania chmurowe
Blog

Od Linii Produkcyjnej do Przemysłu 4.0: Ewolucja i Wirtualizacja w Przemyśle – rozwiązania chmurowe

25 sierpnia, 2024
Autor: Jakub K.

W ciągu ostatnich dekad przemysł ulegał znaczącym zmianom, w dużej mierze pod wpływem rozwiązań IT. Technologie te, choć pierwotnie nie były dedykowane do zastosowań przemysłowych, coraz częściej znajdują swoje miejsce w automatyce i produkcji. Przemysł 4.0 zmienia sposób myślenia o produkcji i automatyzacji, kierując branżę ku integracji z technologiami IT.

Historia i Ewolucja Sieci Przemysłowych

Przenieśmy się do lat 90., kiedy to sieci przemysłowe oraz maszyny funkcjonowały w oparciu o zróżnicowane, często nieustandaryzowane rozwiązania. Linie produkcyjne, składały się z maszyn pochodzących od różnych dostawców, co stanowiło wyzwanie dla integratorów. Systemy były rozproszone, a komunikacja między maszynami opierała się na takich sieciach jak PROFIBUS, wymagających skomplikowanej integracji.

Przeszłość a Teraźniejszość

Mimo upływu lat, podstawowa struktura linii produkcyjnych nie uległa znaczącym zmianom. Choć technologie takie jak sieć PROFINET zastąpiły starsze standardy, to sama koncepcja rozproszonych sterowników PLC pozostała niezmieniona. Producent maszyny nadal buduje ją w sposób modułowy, integrując sterownik. Przeprowadza on testy, a następnie dostarcza gotowy produkt do użytkownika końcowego.

Wirtualizacja w Przemyśle – rozwiązania chmurowe

Współczesne trendy w przemyśle koncentrują się na wirtualizacji, czyli procesie przenoszenia funkcji urządzeń do oprogramowania w chmurze. Jest to kluczowa technologia, która umożliwia konsolidację oprogramowania, upraszczając zarządzanie i integrację systemów. Punktem startowym dla tych zmian jest Industrial Edge, który łączy tradycyjne sieci przemysłowe (OT) z nowoczesnymi rozwiązaniami IT, otwierając drzwi dla przyszłych innowacji.

Podsumowanie i Przyszłość

Chociaż historia sieci przemysłowych pokazuje, że zmiany zachodzą powoli, to obecny kierunek ku wirtualizacji i integracji z IT może zrewolucjonizować sposób, w jaki myślimy o automatyce i produkcji. W kolejnym wpisie przyjrzymy się, jak te nowe idee mogą wpłynąć na przyszłość przemysłu i jakie wyzwania oraz możliwości się przed nami otwierają.

Kontynuacja

W kolejnych materiałach przeanalizujemy, jak zastosowanie koncepcji z IT w tradycyjnych architekturach przemysłowych może odmienić nasze podejście do produkcji oraz jakie korzyści przyniesie to dla użytkowników końcowych, a jakie wyzwania dla dużych producentów sprzętu.

Autor: Jakub K.