Blog

Co dają aplikacje Pick and Place?

18 września, 2023
Autor: Rafał Pawleta

W General Industry szerokie zastosowanie mają aplikacje Pick and Place, ale czym one właściwie są?

Gdy pomyślimy o aplikacjach zrobotyzowanych, to bardzo często widzimy roboty z palnikami i zgrzewadłami. Mamy tu na myśli takie, które łączą ze sobą elementy karoserii samochodowej. Jest to częsty widok prezentujący zastosowanie robotów. Mamy jednak cały szereg ich innych zastosowań. Jednym z nich są aplikacje skrywające się pod nazwą pick and place.

Czym są aplikacje Pick and Place? Nazwa Pick and Place to przekładając na język polski – Pobierz i Odłóż. Zatem możemy tak nazwać każdą aplikację, w której robot manipuluje złapanym elementem. Najprościej mówiąc -pobiera go z punktu A i odkłada do punktu B. Manipulowanym przedmiotem może być mniejszy element, który za pomocą robota jest przenoszony do kolejnych gniazd na prasie. Może nim być również element zawieszenia samochodu, który jest pobierany z pojemnika i odkładany na linię montażową.

W tym wypadku mówimy o całej gamie zastosowań dla takich aplikacji. Czyni ją to bardzo popularną i mogącą mieć zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Każdy producent robotów posiada w swojej gamie produktów cały wachlarz jednostek, które mogą pracować w aplikacjach Pick & Place. Mówimy tutaj o klasycznych konstrukcjach sześcioosiowych jak i o robotach typu delta, scara oraz robotach kartezjańskich.

Szeroki zakres dostępnych jednostek oraz duży wachlarz możliwości powoduje, że zakres zastosowania zrobotyzowanych aplikacji Pick and Place ogranicza jedynie wyobraźnia oraz ograniczenia wynikające z procesu. Aplikacje tego typu możemy zastosować w przemyśle ciężkim, motoryzacyjnym, spożywczym farmaceutycznym jak i w szeroko pojętym General Industry.

Szerzej m. in. o licznych korzyściach z ich zastosowania już w drugiej części artykułu.

Autor: Rafał Pawleta