Blog

Proces montażu a aplikacje Pick and Place

26 września, 2023
Aplikacje Pick and Place

Co zyskujemy dzięki aplikacjom Pick and Place?

Jednym z najczęstszych zastosowań dla takich aplikacji jest montaż, gdzie zadaniem robotów jest pobieranie elementów wejściowych z wibropodajników, transporterów lub pojemników wejściowych i odłożenie do gniazda montażowego. Kolejnym ciekawym zastosowaniem dla takich robotów jest załadunek i rozładunek centrów obróbczych CNC. Zadanie robota w takiej aplikacji polega na odebraniu z maszyny gotowego detalu i odłożenie go do pojemnika wyjściowego, a następnie załadowanie do maszyny półproduktu. Innym zastosowaniem jest sortowanie produktów na liniach. W tego typu aplikacji najczęściej praca robota powiązana jest systemem wizyjnym, który lokalizuje przedmioty i następnie przekazuje koordynaty do systemu robota.

Podobny układ robot <-> system wizyjny jest również wykorzystywany w aplikacjach bin picking, gdzie system wizyjny lokalizuje nieposortowane elementy w pojemniku, a następnie robot pobiera wskazany przez system wizyjny element.

Aplikację Pick and Place możemy znaleźć również w procesie pakowania oraz przepakowywania. Jest to proces zbliżony do montażu, gdzie pobieramy elementy z różnych źródeł i odkładamy do kartonów lub zbiorczych pojemników. Ciekawym zastosowaniem jest np. branżą FMCG gdzie za pomocą robotów możemy przygotowywać miksy różnych typów robotów.

Zalety aplikacji Pick and Place

Aplikacje Pick and Place mają szereg zalet, decydując się na robotyzację procesu zyskujemy na:

Podsumowując, dzięki zastosowaniu zrobotyzowanych aplikacji Pick and Place, inwestorzy mogą wiele zyskać: poprawi się wydajność oraz jakość procesu, a dodatkowo odzyskuje się pracownika, którego może skierować do innych zadań. Chcąc jednak osiągnąć takie zyski, należy rozsądnie podejść do procesu robotyzacji – w tym zakresie najlepiej skorzystać z usług firm, które specjalizują się w automatyzacji i robotyzacji produkcji, ponieważ trudno będzie osiągnąć sensowny ROI jeżeli robot zostanie wdrożony do zadania, w którym nie będzie miał przewagi nad człowiekiem. 

Jeśli macie Państwo pytania – zapraszam do odwiedzenia zakładki Kontakt – Amister . Zapraszamy również do odwiedzenia naszego kanału na Youtubie Amister

Autor: Rafał Pawleta