Fragment artykułu – magazyn CRN Polska
„Gdy firma produkcyjna zaczyna przygodę z cyfryzacją procesów, nie powinna rzucać się od razu na głęboką wodę. Wiele projektów łączenia IT z OT upadało z tylko tego powodu, że klient chciał już na początku za dużo osiągnąć. Owszem, w przypadku maszyn trzeba jak najwięcej zaplanować od razu, bo potem trudno będzie coś zmienić. Inaczej jest jednak z informatyzacją i cyfryzacją produkcji, które powinny być wprowadzane stopniowo. Trzeba się też uzbroić w cierpliwość i założyć, że transformacja firmy produkcyjnej na pełną skalę będzie wymagać wielu miesięcy.
»Nie warto tworzyć od razu wielkiego projektu, zwłaszcza jeśli firma nie ma doświadczenia z cyfryzacją. Grozi to znacznym wydłużeniem czasu oczekiwania na pierwsze korzyści. Dużo łatwiej jest zacząć na małą skalę, nawet jednej maszyny. Projekt może dotyczyć automatyzacji zleceń produkcyjnych, archiwizacji danych czy wyeliminowania ręcznego raportowania, a efekty wdrożenia powinny być mierzone. Okaże się wtedy, na ile wdrożenie przyspieszyło komunikację, wyeliminowało błędy i przestoje, bądź usprawniło administrowanie – mówi Adrian Stelmach, Industrial IT Department Director w Amisterze».
Mierzenie efektów projektu przeprowadzonego na małą skalę da możliwość wprowadzania kolejnych poprawek. Obejmując wdrożeniem następne maszyny, będzie można poszerzać zakres pozyskiwanych danych, korelować te informacje z planem produkcyjnym, łączyć z funkcjami systemów ERP itp.”
Automatyzacja procesu produkcji – od czego zacząć
Przytoczony fragment jest częścią artykułu pt. „Przemysł wrzuca czwarty bieg”, który opublikowany został na łamach portalu magazynu CRN Polska. Zapraszamy do przeczytania całego materiału. W rozmowie redaktora Tomasza Janosia z dyrektorem pionu IT firmy AmiSter poruszone zostały m.in. takie aspekty, jak:
- budowanie odpowiedniego planu transformacji cyfrowej przed rozpoczęciem wdrażania projektów z obszarów IT/OT/automatyzacji procesu produkcji.
- nadzór nad projektem z zakresu nowych technologii – czy zmierza on w dobrym kierunku.
- konieczność zwrócenia uwagi na integrację światów IT i OT, przy realizacji nowych inwestycji.