Dlaczego sprawny dostęp do danych i możliwość prostej analizy dokumentacji przebiegu procesu produkcyjnego są tak ważne? Jakie korzyści niesie ze sobą automatyczne raportowanie procesu produkcyjnego? Jak wykorzystać dokumentację oraz raportowanie do optymalizacji kolejnego batchu produkcyjnego i sprawniejszego podejmowania decyzji biznesowych? Przeczytaj w dzisiejszym artykule.
Dokumentacja przebiegu procesu produkcyjnego w formie papierowej – przykład
W zakładach produkcyjnych, w których dokumentację przebiegu procesu produkcyjnego tworzy się nadal w formie papierowej, zachowanie odpowiednich parametrów procesowych (np. temperatury) sprawdza czujnik pomiaru ciągłego. Jest on podłączony do rejestratora, który następnie – w sposób ciągły – drukuje cały przebieg na zwojach papieru. W zakładzie znajduje się tyle rejestratorów, ile parametrów powinno zostać udokumentowanych.
Po zrealizowaniu zlecenia produkcyjnego w „segregatorze” zbierane są m.in. wszystkie wydrukowane wykresy i informacje z różnych obszarów produkcji – pakowania, przyjęcia surowca czy magazynu. Poprawki nanoszone są ręcznie, aby na końcu dostarczyć taką dokumentację klientowi.
Dokumentacja przebiegu procesu produkcyjnego – korzyści cyfryzacji
W dokumentowaniu przebiegu procesu produkcyjnego w formie papierowej nie ma nic złego, ale…forma w jakiej przygotowuje się dokumentację uniemożliwia jej sprawnej analizy i wyciągnięcie efektywnych wniosków. Tylko digitalizacja w tym obszarze, np. poprzez wdrożenie systemu do zbierania i analizy danych produkcyjnych pozwala na:
- zyskanie pełnej kontroli nad stanem realizacji zleceń produkcyjnych, w kontekście planu produkcyjnego (realne dane, w czasie, rzeczywistym).
- automatyzację procesu raportowania – posiadanie konkretnych danych na temat: pracy, przestojów czy awarii maszyny.
- automatyczne generowanie statystyk z produkcji, np. pareto najczęstszych przestojów, day-by-hour.
- określenie m.in. harmonogramu przestojów czy minimalnego czasu zdarzenia (awarii)
- dostęp m.in. do danych historycznych oraz szybkiej analizy pracy kilku maszyn.
- wykorzystanie rzetelnych informacji do: optymalnego planowania produkcji, zwiększenia OEE, zmniejszenia kosztów produkcji i podejmowania efektywnych decyzji biznesowych.

Jak zautomatyzować raportowanie produkcyjne
Raport produkcyjny z maszyn najczęściej posiada informacje o:
- liczbie wyprodukowanych elementów, sklasyfikowanych jako dobre (OK),
- liczbie wyprodukowanych elementów, sklasyfikowanych jako wadliwe (NOK),
- kontekście zlecenia produkcyjnego/partii materiałowej,
- łącznym czasie przestojów maszyny,
- przyczynach (klasyfikacji) wystąpienia przestojów oraz czasie ich trwania,
- planowanych przestojach (przerwach, serwisowaniu, przezbrojeniach).
Część informacji, np. licznik taktów produkcyjnych czy sygnał informujący o przestoju można z łatwością uzyskać bezpośrednio z maszyny. Jednak nie każda maszyna precyzyjnie informuje o przyczynie przestoju, a kontrola jakościowa – jeśli odbywa się manualnie – wymaga reklasyfikacji w systemie. Jak zatem automatyzować proces raportowania? Konieczne jest wdrożenie systemu, który bazuje na sygnałach automatycznych, bezpośrednio z maszyny, a jednocześnie daje operatorowi czytelny interfejs, aby mógł on sprawnie doprecyzować dane. Dzięki temu:
- informacja, która pochodzi od źródła jest wykorzystywana wielokrotnie, bez dodatkowego nakładu pracy (przepisywania informacji).
- zminimalizowane zostają błędy odczytu/spowodowane ręcznym przepisywaniem.
- dane dostępne są od razu, w sposób czytelny i prosty do analizy.
- ewentualne zmiany i optymalizacje przebiegu procesu produkcyjnego można wprowadzać w każdym momencie.
- wiele statystyk z produkcji mierzonych jest w sposób automatyczny, w czasie rzeczywistym.