Blog

Genealogia produkcji – na tropie oszczędności i rozwoju

8 listopada, 2022
Autor: Adrian Stelmach

Genealogia produkcji umożliwia m.in. zyskanie oszczędności, minimalizowanie różnego rodzaju ryzyk oraz znalezienie przestrzeni na rozwój i budowanie przewagi konkurencyjnej. Dlaczego obecnie — w zmiennej rzeczywistości, w której koszty energii elektrycznej oraz gazu stale rosną — powinna być rynkowym standardem dla każdego zakładu produkcyjnego? Jakie korzyści niesie za sobą traceability? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, stanowiący czwartą część cyklu o zrównoważonym zarządzaniu.

Genealogia produkcji (traceability) – co to jest?

Genealogia produkcji, identyfikowalność produktu czy traceability oznaczają możliwość śledzenia wytwarzanego wyrobu lub partii towarów na każdym etapie produkcji. System traceability pozwala na kontrolowanie produktu zarówno wewnątrz zakładu, jak i w czasie późniejszego magazynowania oraz transportu. Śledzenie produkcji można zatem wdrożyć na dwóch poziomach: wewnętrznym i zewnętrznym.

Identyfikowalność jest ważna nie tylko w sektorach takich jak: medycyna, FMCG, bezpieczeństwo czy automotive. Pełna genealogia produktu stała się istotna praktycznie dla każdego producenta.

Genealogia produkcji — uwarunkowania prawne

Konieczność identyfikowania towarów na każdym etapie produkcji, magazynowania oraz dystrybucji jest narzucona przez normy prawne i przepisy, które wprowadzone zostały przez: WHO, Parlament Europejski oraz prawodawstwo lokalne danego kraju. Kluczowe wymagania oraz zasady dla rozwiązań traceability definiuje m.in. Globalny Standard Traceability GS1 GTS2.

Identyfikowalność produkcji — korzyści?

Dzięki systemowi traceability i możliwości integracji danych z wielu źródeł możemy otrzymać informacje: 

Historia procesu produkcyjnego w branży spożywczej

W zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej (przed wdrożeniem systemu MES i modułu traceability) najczęściej można zauważyć dwa scenariusze.

  1. Przedsiębiorstwo nie posiada żadnego z powyższych rozwiązań, a dane rozsiane są w różnych miejscach. W razie konieczności, potrzebnych informacji szuka się w systemie ERP, arkuszach kalkulacyjnych lub w systemie SCADA. W tym przypadku, chcąc dotrzeć do genealogii produkcji: 

W takim przypadku odnalezienie pełnej ścieżki informacji jest niezwykle żmudne.

2. W zakładzie produkcyjnym działa system oparty na papierowym katalogowaniu. Wszystkie dokumenty przechowywane są w segregatorach. Znalezienie konkretnej informacji jest czasochłonne i może generować błędy. Pojawia się również pytanie, czy wszystkie znalezione treści stanowią kompletną dokumentację.

Jak więc dokonać cyfryzacji w obszarze zbierania danych z genealogii produkcji, w zakładach z branży spożywczej lub chemicznej?

Przykład genealogii produkcji w branży spożywczej i chemicznej

Jeśli wykorzystywany surowiec jest ciekły lub sypki — nie łatwo powiązać konkretny mililitr czy ziarenko z wyrobem gotowym. W tym przypadku podejście bazuje na całych partiach źródłowych, przetwarzanych w procesie produkcji.

Jeżeli proces produkcyjny składa się z wielu oddzielony etapów, a półprodukt czeka na kolejne operacje, można do zagadnienia podejść za pomocą algorytmicznej metody FIFO lub LIFO.

Jak to działa w praktyce?

W zbiorniku może znajdować się kilka partii półproduktu. Każda z nich ma:

Dane pochodzą z poszczególnych czujników, które kontrolują proces produkcyjny (w przypadku cieczy są to przepływomierze, a w przypadku materiałów sypkich — wagi przepływowe).

Kiedy „ziarenko” przechodzi przez kolejne etapy produkcji, dołączane są kolejne „klocki” związane z:

W efekcie skanując gotowy produkt lub sprawdzając w systemie MES, pojawia się pełna historia przebiegu produktu.

Przykład traceability w firmie produkującej papierowe akcesoria

Poniżej opisany proces produkcyjny dotyczy przedsiębiorstwa wytwarzającego papierowe pojemniki oraz kubki, np. do kawy lub dań na wynos.

  1. Do maszyny dostarczany jest surowiec w postaci papieru w rolce.
  2. Papier zostaje odpowiednio docięty i uformowany.
  3. Dwa kawałki papieru zostają połączone.
  4. Od zewnętrznej strony denka wykonany zostaje laserowy nadruk z numerem partii produktu. Dzięki temu z łatwością można go zidentyfikować. Numer partii powiązany jest z:

Z automatycznego systemu traceability otrzymamy również informacje:

Zastosowań automatycznej genealogii produkcji jest wiele. Przykładowo: w sytuacji pojawienia się zwrotu z wadliwej partii produktu w zaledwie kilku minut można zdobyć wszystkie informacje, skontaktować się z dostawcą surowca czy ściągnąć z rynku wszystkie wadliwe produkty. 

Więcej o możliwościach traceability opowiemy podczas bezpłatnego szkolenia „Energia elektryczna w przemyśle — jak mierzyć i się nie zjeżyć?”. 

Poznaj szczegóły wydarzenia i zapisz się czym prędzej, liczba miejsc jest ograniczona.

Autor: Adrian Stelmach