Blog

Zarządzanie w świecie VUCA, SPAM i BANI

14 października, 2022
Autor: Adrian Stelmach

Czym są VUCA, SPAM i BANI? Nie jest to znana z serii książek o Muminkach fioletowa postać siejąca strach, ani seria niechcianych wiadomości na skrzynce mailowej, ani nawet pseudonim amerykańskiego przestępcy z lat 30. XX wieku. To teorie przywództwa, które opisują rzeczywistość. Tę, w której jedyną stałą jest zmiana. Dlaczego szczególnie teraz warto poznać, zrozumieć i oswoić trzy wspomniane teorie? Jak zarządzać w dynamicznym otoczeniu? Jak obniżać koszty i umożliwić rozwój przedsiębiorstwa? A w końcu, jak planować i realizować plan w przestrzeni, którą charakteryzują: zmienność, niepewność, złożoność i niejednoznaczność? Czy w ogóle należy tak wielką wagę przywiązywać do wykonania wcześniej ustalonego planu? Zapraszamy do przeczytania cyklu artykułów na temat świadomego zarządzania. Wpisy będą publikowane w każdy czwartek na amiSterowym blogu.

Choć świat od zawsze podąża, to dynamizm ostatnich kilku lat stanowi wielkie wyzwanie dla managerów, dyrektorów i wszystkich osób odpowiedzialnych za zarządzanie. Jak prowadzić biznes w rzeczywistości, w której dopiero opadł kurz po zmianach wymuszonych przez pandemię, a już rosnące ceny energii elektrycznej czy gazu spędzają sen z powiek zarządu? Poznaj i zrozum, że świat, który Cię otacza charakteryzuje: VUCA, SPAM i BANI.

Co to jest VUCA i SPAM?

Minęło już kilkadziesiąt lat od kiedy po raz pierwszy zastosowano pojęcie VUCA w odniesieniu do teorii przywództwa Warrena Bennisa i Burta Nunsa. Nazwa jest akronimem (słowo utworzone przez skrócenie co najmniej dwóch słów), który powstał na potrzeby opisu świata:

Początkowo uczelnia wojskowa United States Army wprowadziła koncepcję VUCA, aby opisać świat w wyniku końca zimnej wojny. Jednak wraz z początkiem XXI wieku teoria zyskała na znaczeniu również w obszarze przywództwa strategicznego. Obecnie ma ona zastosowanie w różnych organizacjach — od tych nastawionych na zysk po edukację. Wpływ na popularność teorii VUCA miał zamach na World Trade Center. Zastanawiano się wtedy, czy można było przewidzieć i zapobiec tej katastrofie.

Kompetencje współczesnego managera

Świat VUCA wymaga od managerów kompetencji w obszarze zarządzania zmianą. Bob Johansen, pracownik Institute for the Future, autor książek biznesowych i doradca wielu globalnych marek w zakresie przygotowania się i kształtowania przyszłości uważa, że liderzy potrzebują umiejętności „VUCA Prime”. Są to:

Omawiając teorię VUCA nie sposób nie przytoczyć polskiego akronimu. Określenie SPAM zaproponował Wiesław Grabowski, coach i trener biznesu. Nazwa pochodzi od słów: Szybkozmienność, Płynność, Arcyzłożoność i Mętność.

Co oznacza świat BANI

Określenie BANI stworzył Jamais Cascio, specjalizujący się w wyłanianiu przyszłych trendów, znany również z eksperymentu na temat śladu węglowego (w jednym z artykułów cyklu szerzej poruszymy ten temat). Akronim BANI powstał 2020 roku i miał pomóc w zrozumieniu skutków pandemii i procesów, jakich można spodziewać się w przyszłości. Poszczególne litery oznaczają:

Zarządzanie zwinne

Choć powyższe teorie mogą wydawać się pesymistyczne, należy szukać w nich możliwości i przestrzeni do rozwoju przedsiębiorstwa. Warto oswoić się z myślą, że żyjemy w świecie ciągłych zmian. W rzeczywistości, w której liczy się zwinność — wyznaczanie kierunku i dopasowanie działań do zmieniających się warunków — a nie kurczowe trzymanie się raz określonego planu. Otwartość na nowe technologie, szybki dostęp do rzetelnych danych oraz „jedzenie słonia po kawałku”, zamiast bezskutecznych prób połknięcia go w całości — to tylko niektóre elementy, o których powinien pamiętać współczesny lider.

Poznaj szczegóły i dołącz do uczestników bezpłatnego szkolenia!

Autor: Adrian Stelmach