Blog

Suszarka do rąk czy ręcznik papierowy? Case study systemu amiMeasure

12 września, 2022
Autor: Adrian Stelmach

Suszarka do rąk czy papierowe ręczniki? Co dla średniej wielkości przedsiębiorstwa będzie bardziej opłacalne pod względem finansowym? Sprawdź poniższe wyliczenie! Analiza jest drugą częścią cyklu case studies na temat możliwości systemu amiMeasure (w pierwszym badaniu zmierzono koszty zaparzania firmowej kawy). I choć oba pomiary zostały opracowane z lekkim przymrużeniem oka — i w czasie, kiedy ceny mediów rosną w zawrotnym tempie — obrazują korzyści i potencjał rozwiązania.

Zużycie energii elektrycznej przez suszarkę do rąk — system amiMeasure

Według portalu Zdrowie, prowadzonego przez Polską Agencję Prasową, powinniśmy myć ręce od sześciu do dziesięciu razy dziennie. Oczywiście ta liczba może być znacznie wyższa – jeśli kaszlemy czy kichamy, witamy się z kilkoma osobami, wracamy ze spaceru czy sklepu lub po prostu, gdy są brudne należy starannie umyć dłonie. W celu przeprowadzenia badania przyjęliśmy jednak, że w trakcie godzin swojej pracy każda zatrudniona osoba myje ręce 4 razy. Pojawiło się pytanie:

Co będzie kosztować więcej – suszarka do rąk czy papierowe ręczniki?

Za pomocą m.in. systemu amiMeasure postanowiono opomiarować firmową suszarkę do rąk. Jednak czasami suszenie trwa tylko chwilę, a innym razem osoba susząca lubi ciepłym podmuchem „ogrzać sobie dłonie”. Dlatego właśnie dokonano pomiarów zużycia energii elektrycznej aż dla siedmiu różnych suszeń. Średni pobór energii elektrycznej wyniósł 0,0033 kWh.

Założenia

Wynik

Roczny koszt zużycia energii elektrycznej do suszenia rąk wynosi: 263,81 zł

Roczny koszt zużycia ręczników papierowych

Założenia

Wynik

Roczny koszt wykorzystania ręczników papierowych do suszenia rąk wynosi: 8064 zł

Okazało się więc, że korzystanie z ręczników papierowych do osuszania rąk generuje ponad 30-krotnie wyższy koszt, niż wykorzystując w tym celu suszarkę do rąk.

Jak już wspomniano we wstępie, przytoczona analiza ma być jedynie przyczynkiem, który zachęci do spojrzenia na różne procesy w swoim przedsiębiorstwie i zadania sobie pytań:

Jeśli temat jest dla Ciebie interesujący — koniecznie weź udział w bezpłatnym szkoleniu. Poznaj możliwości systemu amiMeasure i porozmawiaj m.in o:

POZNAJ SZCZEGÓŁY WYDARZENIA

Autor: Adrian Stelmach