case study amiData
Blog

Kawa z ekspresu czy czajnika? Case study systemu amiMeasure

1 września, 2022
Autor: Adrian Stelmach

Ekspres włącz, ekspres wyłącz, włącz, wyłącz, włącz, wyłącz… Ekspres ciśnieniowy w wielu firmach wykonuje tytaniczną pracę — podobno dla większości miłośników kawy (86%) przerwa na filiżankę „małej czarnej” to stały element życia zawodowego. W firmie amiSter również nie brakuje jej sympatyków  — cappuccino o poranku, americano w okolicach południa i un caffe po 16:00. To właśnie dźwięk zaparzanej kawy… i widmo stale rosnących kosztów (m.in. energii elektrycznej) zainspirowały nas do sprawdzenia możliwości systemu amiMeasure. Przeczytaj case study.

Optymalizacja kosztów zużycia energii elektrycznej — ekspres do kawy

Sprawdzono zużycie energii zarówno podczas parzenia kawy, jak i czynności towarzyszących m.in. nagrzewania. Zbadano wyniki dla 7 rodzajów kaw — w końcu ta ulubiona dla każdego z nas nosi inne imię, prawda? 😉

Dzięki systemowi amiMeasure z łatwością, w czasie rzeczywistym i w postaci czytelnych wykresów, można było zaobserwować pobór prądu. Pozwoliło to wyznaczyć całe zużycie energii.

Założenia:

opomiarowanie zużycia energii elektrycznej

Wyniki:

Pobór dzienny: 5,59 kWh

Dzienny koszt: 0,80 × 5,59 = 4,47 zł 

Roczny koszt: 1121,97 zł

Optymalizacja kosztów zużycia mediów dzięki amiMeasure — zagotowanie wody w czajniku

Wydawać by się mogło, że przygotowanie kawy z wykorzystaniem wody zagotowanej w czajniku będzie tańsze niż zaparzenie kawy za pomocą ekspresu. Jednak to tylko przypuszczenia, a jak wiadomo — aby świadomie podejmować decyzje, należy mieć dane. Postanowiono dokonać pomiarów i zobaczyć wyniki, wykorzystując system amiMeasure.

Przyjęto, że:

Założenia:

Wyniki:

Pobór dzienny: 11,08 kWh

Dzienny koszt: 0,80 × 11,09 = 8,87 zł

Roczny koszt: 2234,11 zł

Po zyskaniu realnych danych i dokonaniu sprawnej analizy wyników za pomocą rozwiązania amiMeasure okazało się, że: roczny koszt zużycia energii elektrycznej podczas parzenia kawy w ekspresie elektrycznym jest dwukrotnie niższy, niż ogrzewając wodę w czajniku elektrycznym.

Zużycie energii elektrycznej przy zaparzeniu filiżanki kawy w ekspresie lub zagotowanie wody to oczywiście tylko przykłady, w dodatku z lekkim przymrużeniem oka. Zadaniem tego case study było bowiem zobrazowanie pewnego zakresu funkcji systemu amiMeasure. A przede wszystkim — zachęcenie do zadania sobie pytań: 

Warto pamiętać również, że system amiMeasure umożliwia wprowadzenie alertów (np. wiadomości mailowych), które w czasie rzeczywistym poinformują o przekroczonym wskaźniku lub nieefektywnym zużyciu mediów. Dzięki czemu pozwoli na szybką reakcję.

Jeśli temat jest dla Ciebie interesujący — czytaj więcej na temat systemu amiMeasure.

Zapraszamy także do kontaktu i rozmowy na temat możliwości rozwiązania amiMeasure.

Autor: Adrian Stelmach