Ekspres włącz, ekspres wyłącz, włącz, wyłącz, włącz, wyłącz… Ekspres ciśnieniowy w wielu firmach wykonuje tytaniczną pracę — podobno dla większości miłośników kawy (86%) przerwa na filiżankę „małej czarnej” to stały element życia zawodowego. W firmie amiSter również nie brakuje jej sympatyków — cappuccino o poranku, americano w okolicach południa i un caffe po 16:00. To właśnie dźwięk zaparzanej kawy… i widmo stale rosnących kosztów (m.in. energii elektrycznej) zainspirowały nas do sprawdzenia możliwości systemu amiMeasure. Przeczytaj case study.
- Jakie będzie zużycie energii do zrobienia jednej kawy z ekspresu, a jakie, jeśli w tym celu wykorzystamy czajnik? Które z urządzeń będzie korzystniejsze ekonomicznie?
- Ile wynosi roczny koszt tak podstawowej i małej przyjemności, jak kubek kawy?
- Czy system amiMeasure pozwala w czytelny sposób zobrazować nawet bardzo niski pobór i umożliwia sprawną analizę pozyskanych danych?
Optymalizacja kosztów zużycia energii elektrycznej — ekspres do kawy
Sprawdzono zużycie energii zarówno podczas parzenia kawy, jak i czynności towarzyszących m.in. nagrzewania. Zbadano wyniki dla 7 rodzajów kaw — w końcu ta ulubiona dla każdego z nas nosi inne imię, prawda? 😉
Dzięki systemowi amiMeasure z łatwością, w czasie rzeczywistym i w postaci czytelnych wykresów, można było zaobserwować pobór prądu. Pozwoliło to wyznaczyć całe zużycie energii.
Założenia:
- Wielkość firmy: 100 osób
- Liczba filiżanek kawy: Według Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności mieszkańcy starego kontynentu wypijają dziennie średnio 4 filiżanki kawy, z czego ponad połowę w pracy (2,3 filiżanki). Zatem w firmie zatrudniającej 100 osób ekspres zapełnia w ciągu jednego dnia 230 filiżanek
- Liczba czynności towarzyszących (np. nagrzewanie): 50 czynności
- Cena za kWh: 0,80 zł
- Liczba dni pracujących w roku: 251 dni
Wyniki:
Pobór dzienny: 5,59 kWh
Dzienny koszt: 0,80 × 5,59 = 4,47 zł
Roczny koszt: 1121,97 zł
Optymalizacja kosztów zużycia mediów dzięki amiMeasure — zagotowanie wody w czajniku
Wydawać by się mogło, że przygotowanie kawy z wykorzystaniem wody zagotowanej w czajniku będzie tańsze niż zaparzenie kawy za pomocą ekspresu. Jednak to tylko przypuszczenia, a jak wiadomo — aby świadomie podejmować decyzje, należy mieć dane. Postanowiono dokonać pomiarów i zobaczyć wyniki, wykorzystując system amiMeasure.
Przyjęto, że:
- jednorazowe zagrzanie wody umożliwia przygotowanie dwóch kaw.
- grzałka w czajniku nie zawsze będzie wychłodzona, zatem energia potrzebna do ogrzania wody będzie się różnić. Dlatego sprawdzono zużycie energii elektrycznej nie tylko przy nagrzaniu wody z całkowicie, ale również częściowo wychłodzoną grzałką.
Założenia:
- Wielkość firmy: 100 osób
- Liczba filiżanek kawy: 230 filiżanek
- Liczba zagotowań wody (początek — grzałka całkowicie wychłodzona): 57 zagrzań
- Liczba zagotowań wody (początek — grzałka częściowo wychłodzona): 58 zagrzań
- Cena za kWh: 0,80 zł
- Liczba dni pracujących w roku: 251 dni
Wyniki:
Pobór dzienny: 11,08 kWh
Dzienny koszt: 0,80 × 11,09 = 8,87 zł
Roczny koszt: 2234,11 zł
Po zyskaniu realnych danych i dokonaniu sprawnej analizy wyników za pomocą rozwiązania amiMeasure okazało się, że: roczny koszt zużycia energii elektrycznej podczas parzenia kawy w ekspresie elektrycznym jest dwukrotnie niższy, niż ogrzewając wodę w czajniku elektrycznym.
Zużycie energii elektrycznej przy zaparzeniu filiżanki kawy w ekspresie lub zagotowanie wody to oczywiście tylko przykłady, w dodatku z lekkim przymrużeniem oka. Zadaniem tego case study było bowiem zobrazowanie pewnego zakresu funkcji systemu amiMeasure. A przede wszystkim — zachęcenie do zadania sobie pytań:
- Jak bardzo rozwiązanie pomogłoby optymalizować koszty, jeśli monitorowałoby pracę większej maszyny lub wielu urządzeń działających w firmie?
- Czy rzetelne dane byłyby pomocne w podejmowaniu przyszłych efektywnych decyzji biznesowych?
Warto pamiętać również, że system amiMeasure umożliwia wprowadzenie alertów (np. wiadomości mailowych), które w czasie rzeczywistym poinformują o przekroczonym wskaźniku lub nieefektywnym zużyciu mediów. Dzięki czemu pozwoli na szybką reakcję.
Jeśli temat jest dla Ciebie interesujący — czytaj więcej na temat systemu amiMeasure.
Zapraszamy także do kontaktu i rozmowy na temat możliwości rozwiązania amiMeasure.