Blog

Jak szybko może zwrócić się inwestycja? Liczymy ROI

17 sierpnia, 2022
Autor: Adrian Stelmach

Według raportu DIGI INDEX 2022 r., w tym roku, aż 70% firm deklaruje chęć inwestycji w digitalizację. Co więcej, jest w stanie dokładnie określić procent nakładów na ten cel. Oznacza to ogromny rozwój (w poprzednim raporcie takich odpowiedzi było zaledwie 28%). Podejmując decyzję o inwestycji w nowe technologie, należy zwrócić uwagę na ROI. Jednak czy jest możliwe, aby już po miesiącu osiągnąć pozytywny wskaźnik zwrotu z inwestycji? Koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł.

Kiedy warto liczyć ROI

Liczenie każdego pomysłu w kategoriach szybkości zwrotu z inwestycji warto rozpocząć od pryzmatu wielkiej trójki. Co to oznacza? 

Jeżeli pomysł (docelowo projekt):

  1. stosunkowo szybko się zwraca (oczywiście pojęcie chłonne i zależne od kategorii),
  2. rozwiązuje realny problem,
  3. ma kogoś, komu na tym zależy (w zespole klienta).

to po prostu ma sens i zostanie zrealizowany.

Jeżeli natomiast brakuje więcej niż jednego z trzech punktów, to należy bardzo mocno zastanowić się nad zaangażowaniem w taki projekt.

A teraz — pora na wspomniany rekordowo szybki zwrot.

Zwrot z inwestycji w miesiąc – przykład

Miałem przyjemność uczestniczyć we wdrożeniu systemu, który zbiera dane produkcyjne z maszyny (dość leciwej). Produkowała ona metalowe elementy. Analiza pokazała, że czas pracy nie jest wykorzystywany optymalnie. Z tego powodu maszyna, której zdolności produkcyjne i możliwości obsługi pracy wynoszą 22 godziny na dobę, w rzeczywistości pracuje 20 godzin.

Strata 2 godzin na dobę…

Czy można w miesiąc ograniczyć ją o połowę? Okazało się, że można.

A wszystko dzięki archiwizacji przyczyn przestojów i sprawdzeniu korelacji między nimi. Raport korelacji był gotowy, oprogramowanie zbierające dane również. Czas należało poświęcić na odpowiednią analizę i dobór sygnałów, które zostaną podłączone do systemu IT.

Jak godzinę dłuższej pracy przełożyć „na pieniądz”?

W skali miesiąca oznacza to: 20 250 zł (45 × 15 × 30).

Do tego należałoby oczywiście doliczyć jeszcze inne korzyści, ale to temat na inną rozmowę. 😉

Zachowując m.in. takie same koszty pracy i energii (choć te minimalnie mniejsze) — fabryka zaczęła produkować więcej…

Koszt wdrożenia Proof of concept prostego systemu na 1 maszynie?

19 900 zł

Jak widać, bardzo mocno zaokrągliłem na swoją niekorzyść, a pomimo to inwestycja zwróciła się w miesiąc. Przykład dość skrajny, ale „występujący w naturze”.

Projekt został zrealizowany, bo szybko policzyliśmy ROI i wywodził się z realnej potrzeby dłuższej pracy maszyny (2 z 3 wcześniej wspomniany fundamentów). Niedługo później do projektu dołączył również realny kibic po stronie klienta (z 1 do 3 droga daleka, ale z 2…bardzo krótka).

Zapraszam serdecznie na webinar “Rzetelne dane i szybka analiza, czyli prosta droga do maksymalizacji OEE”. Podczas wydarzenia — w dość nietypowy sposób — chcę podzielić się moimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat rozpoczęcia podróży z digitalizacją. Link do bezpłatnego spotkania otrzymasz na Twój adres e-mail, po wcześniejszej rejestracji.

Więcej na temat webinaru >>

Autor: Adrian Stelmach