Blog

Jest co zbierać! Poznaj system MES

25 listopada, 2022
Autor: Adrian Stelmach

Choć dzisiaj niektórzy będą aktywnie poszukiwać okazji zakupowych (w końcu tym rządzi się Black Friday), warto pamiętać, że w ostatni piątek listopada obchodzimy również inne święto — Międzynarodowy Dzień Inżyniera Systemów. Czym jest inżynieria systemowa? Jak z czasem ewoluował ten termin? A także, kiedy i jak narodził się MES, jeden z kluczowych systemów dla zakładów produkcyjnych? Jakie możliwości niesie za sobą? O tym w dzisiejszym artykule.

Co to jest inżynieria systemów?

Inżyniera systemów koncentruje się na projektowaniu, integrowaniu i zarządzaniu rozbudowanymi, złożonymi systemami. Określenie po raz pierwszy pojawiło się w latach 40. XX wieku. Z czasem jednak jego znaczenie ewoluowało z klasycznego podejścia obejmującego systemy fizyczne m.in. samoloty, rakiety czy śmigłowce do całościowej koncepcji systemów i procesów inżynierii. Aktualnie inżynieria systemów oznacza analizę, projektowanie oraz badanie jakości systemów informatycznych. Obejmuje takie dyscypliny, jak:

Czym jest system MES?

MES to akronim od angielskich słów Manufacturing Execution System, czyli System Zarządzania Produkcją. Termin MES został użyty po raz pierwszy w 1992 roku przez organizację AMR Research, która zdefiniowała go jako „rozwiązanie pozwalające na efektywną i sprawną obsługę systemów produkcyjnych”. Pojawienie się systemu było naturalnym dostrzeżeniem potrzeb integracji inżynierii mechanicznej z inżynierią oprogramowania. Wszystko po to, aby produkować: szybciej, taniej i efektywniej.

Celem systemu klasy MES jest m.in.

Wszystkie informacje gromadzone są w czasie rzeczywistym, a dzięki temu umożliwiają  szybką reakcję w przypadku nieplanowanego postoju, awarii czy spadku efektywności. 

System MES to również gwarancja posiadania wiarygodnych danych, a pozyskaną wiedzę z sukcesem można wykorzystać do podejmowania decyzji biznesowych, które: zwiększą wydajność parku maszynowego, zmniejszą koszty procesów produkcyjnych, wyeliminują marnotrawstwo oraz zminimalizują błędy.

Zwiększenie wydajności w zakładzie produkcyjnym

System MES na bieżąco monitoruje pracę maszyn. Dzięki dokładnej analizie i automatycznym raportom umożliwia sprawną identyfikację wąskich gardeł. Wskazanie obszarów wymagających poprawy może natomiast przełożyć się na bardziej wydajną produkcję. System MES wspiera efektywność produkcji m.in. poprzez:

Dzięki systemowi MES zyskujesz pewność, że raport z pracy danej maszyny zawsze zawiera rzetelne informacje — możesz wykorzystać tę wiedzę do optymalnego planowania produkcji lub podejmowania przyszłych decyzji inwestycyjnych.

System MES — obniżenie kosztów produkcji

Dane dotyczące przestojów, awarii, efektywności, a także identyfikacja obszarów niewykorzystujących pełnego potencjału pozwolą na podjęcie odpowiednich kroków, które realnie przyczynią się do zwiększenia wydajności i zmniejszenia kosztów produkcji.

MES — bez muda mura muri

System Zarządzania Produkcją pomaga w zredukowaniu marnotrawstwa wynikającego z niewykorzystania pełnego potencjału zakładu produkcyjnego, nadmiernego magazynu, długiego czasu oczekiwania na dane czy nadprodukcji.

Minimalizacja błędów dzięki systemowi MES

Rozwiązanie MES to połączenie systemu informatycznego z automatyką. Dzięki temu zyskujemy dane — realne i w czasie rzeczywistym. Pełna automatyzacja pozwala uniknąć błędów, które mogą pojawić się podczas ręcznego uzupełniania dokumentów, a dostęp do danych historycznych umożliwia sprawną analizę.

Interesuje Cię temat informatyzacji zakładów przemysłowych? 

Więcej o korzyściach systemu klasy MES, a także rozwiązaniach traceability i narzędziach, dzięki którym zwiększysz efektywność i obniżysz koszty produkcyjne — podczas bezpłatnego szkolenia. 

Poznaj szczegóły i weź udział w bezpłatnym wydarzeniu!

Już 29 listopada br. (wtorek), o godz. 18:00.

Autor: Adrian Stelmach