roboty przemysłowe w polskich zakładach produkcyjnych ulga na robotyzację
Blog

Robot przemysłowy poziom 4

12 kwietnia, 2023
Autor: Adrian Stelmach

Według „World Robotics Report 2022” opublikowanego przez Międzynarodową Federację Robotyki w 2021 roku polskie przedsiębiorstwa kupiły 3348 nowych robotów. Oznacza to wzrost o 56 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Czy ulga na robotyzację wpłynęła na rozwój automatyzacji procesów w polskich fabrykach? Jakie funkcje powinno posiadać oprogramowanie robotów przemysłowych w myśl Przemysłu 4.0? Na jaką skalę obecnie najczęściej realizowane są projekty?

Rozwój robotów przemysłowych w polskich zakładach produkcyjnych

Możliwość korzystania przez firmy produkcyjne z ulgi na robotyzację spowodowała, że technologia stała się bardziej dostępna. Więcej osób zaczęło patrzeć na tę kwestię z wyższym priorytetem względem innych obszarów, w które wcześniej były kierowane inwestycje. W ostatnich latach rozwinęły się również linie robotyczne związane ze współpracą między człowiekiem a robotem. Doszło również do miniaturyzacji — ramiona wykonawcze są mniejsze, mogą realizować prostsze rzeczy. A dzięki temu są bardziej dostępne cenowo. Rośnie także świadomość firm dotycząca korzyści nie tylko z zakupienia robota, ale również połączenia go z całym środowiskiem informatycznym i przygotowaniem do zbierania danych. Przede wszystkim jest to widoczne w branży automotive, np. w procesach spawania, zgrzewania i skręcania. Tym procesom towarzyszy gromadzenie wielu informacji jakościowych. Jednak także przy paletyzacji, pakowaniu czy transporcie przysposobienie jest coraz większe. Tak samo w zakresie automatycznych samojezdnych wózków — coraz częściej są one wyposażone w ramiona robotów.

Robot przemysłowy — funkcje oprogramowania

Robot przemysłowy przestał być wyłącznie elementem niezależnym od wszystkiego. Pozycją, która współpracuje jedynie z systemem sterowania maszyną. Coraz częściej robot jest częścią sieci komunikacyjnej. W takim przypadku komunikuje się on nie tylko z maszyną (przez którą bezpośrednio wykonywany jest proces), ale także z innymi maszynami i otoczeniem. Ponadto poprzez robota automatycznie zbieranych jest wiele danych, np. przebiegi temperatur lub linii spawania. Warto wspomnieć również o połączeniu z systemami planowania czy ERP, które autonomicznemu robotowi daje możliwość dopasowania wydajności do planu produkcyjnego. Dodatkowa integracja robota z systemami magazynowymi, a także zakolejkowanymi transportami powoduje, że jest on w stanie dużo lepiej zaadaptować się do całego otoczenia i środowiska pracy. Łatwiej można również realizować przezbrojenia — może przezbrajać się w zależności od wybranego zlecenia produkcyjnego. W dużym skrócie, na etapie planowania produkcji już programujemy robota i wskazujemy, w jaki sposób będzie się zachowywać w tym konkretnym zleceniu. 

Przemysł 4.0 — charakter aplikacji i oprogramowania robotów przemysłowych

Obecnie roboty mogą komunikować się, informować o postojach, aktualnych akcjach, wykonywanych procesach z coraz szerszym otoczeniem. Z tego powodu zauważyć można rosnące wymogi dotyczące API takich robotów. Należy również wspomnieć o dostępności danych, związanych bezpośrednio z jakością i procesem wytwórczym, a także dotyczących wydajności, ilości i dostosowania wykonywanych operacji do poszczególnych list materiałowych.

Robot przemysłowy — skala projektów

Wiele firm preferuje realizację tego typu projektów w sposób pilotażowy, zaczynając od mniejszej skali. Wyzwaniem w tym przypadku nie jest bowiem dostępność technologii, a umiejętności w zakresie obsługi osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Konieczne jest przeszkolenie oraz dostęp do wiedzy dotyczącej możliwości tych systemów. Część z tych projektów jest oczywiście dotowana, ponieważ doskonale wpisuje się w szyld Przemysłu 4.0. Jest to bardzo dobre, ponieważ pozwala firmom na testowanie i dopasowanie.

Realizowane są również większe projekty, w których firma amiSter bierze czynny udział. Tego typu działania określane są wewnątrz organizacji jako prace mające na celu:

Projekty o większej skali realizowane są głównie przez duże przedsiębiorstwa, które posiadają ustandaryzowane procesy i dysponują lokalnymi zespołami. W takim przypadku mogą one dopasować poszczególne technologie Przemysłu 4.0 do realiów swojej firmy.

Autor: Adrian Stelmach