Blog

Spokojnie, jest z nami integrator systemów!

4 stycznia, 2023
Autor: Adrian Stelmach

Zarządzasz zakładem przemysłowym, zależy Ci na wdrożeniu systemu, który pozwoli zwiększyć wydajność, ograniczyć koszty, zautomatyzować proces raportowania lub zyskać dane z procesu produkcyjnego. Które rozwiązanie wybrać spośród wielu dostępnych możliwości? Czy na pewno wskazany system umożliwi zrealizowanie zamierzonego celu? Przeczytaj artykuł — sprawdź, czym dokładnie zajmuje się integrator systemów w przemyśle i dlaczego warto skorzystać z wiedzy oraz doświadczenia tego specjalisty.  

Czym zajmuje się integrator systemów w przemyśle?

Dominuje przekonanie, że rolą integratora jest wycena, a następnie wdrożenie zdefiniowanej aplikacji. W niektórych przypadkach rzeczywiście do tego ogranicza się zakres działań integratora. Jednak coraz częściej zadanie integratora jest w przemyśle bardzo szerokie. W firmie amiSter staramy się przeprowadzić klienta przez proces rozwiązania problemu. 

KROK 1

Określamy wyzwanie, z jakim mierzy się zakład przemysłowy naszego klienta. Definiujemy realną przyczynę problemu — źródło trudności, które za pomocą danej technologii ma zostać wyeliminowane.

KROK 2

Sprawdzamy, czy określony wcześniej, np. robot lub system informatyczny danej klasy rzeczywiście będzie wsparciem. Dobieramy konkretne narzędzia, których celem jest realna pomoc w rozwiązaniu trudności.

KROK 3

Razem z klientem przechodzimy przez proces zakupu. Źle zdefiniowane potrzeby mogą spowodować, że ten proces okaże się naprawdę trudny. W pewnym momencie musi bowiem dość do porównywania ofert. Warto więc przygotować się do tego w taki sposób, żeby znać faktyczne wymagania i w efekcie porównywać jabłka do jabłek. Dzięki wstępnej analizie potrzeb możliwe jest zaprojektowanie procesu zakupowego w odpowiedni sposób.

KROK 4

Określenie strategii wdrożenia i wybór oferty — ważne, aby poszczególne klocki układanki docelowo połączyły się w jakąś określoną całość. Czym innym jest budowanie od zera nowej fabryki, a czym innym strategiczne wprowadzanie zmian w dobrze funkcjonującym zakładzie produkcyjnym. Choć mogłoby się wydawać inaczej, ten drugi przypadek jest o wiele większym wyzwaniem. Sporo klocków już jest dobrze usadowionych i nie ma możliwości, aby je wymienić. Nie wszystkie stare klocki pasują do nowych. Odpowiednio zbudowana strategia wdrażania projektu jest kluczowa do optymalnego zarządzania potencjałem.

KROK 5

Wdrożenie i warsztat lesson learned. Pozwala on lepiej przygotować się do kolejnych aplikacji.

Korzyści ze współpracy z integratorem systemów

Do optymalnej współpracy zakładu przemysłowego z firmą integratorską dochodzi na poziomie kompromisu biznesu i technologii. Finalnie inwestycje mają przecież spełnić określone założenia biznesowe. Przedsiębiorstwo nie inwestuje w zakup robota tylko po to, aby nagle stać się bardziej nowoczesne. Celem jest ograniczenie kosztów, zwiększenie sprzedaży, wydajności lub robot ma być odpowiedzią na braki kadrowe. Powodów może być naprawdę wiele. Inwestor, który angażuje odpowiedniego partnera technologicznego na wczesnej fazie inwestycji, może realnie uzyskać wsparcie w rewizji założeń projektu oraz weryfikacji przyjętych kryteriów, w tym policzonego ROI. Dzięki swojemu doświadczeniu integrator systemów może pomóc wdrożyć sprawdzone i korzystne rozwiązania, które wygenerują oszczędności i zagwarantują bezpieczeństwo.

Autor: Adrian Stelmach