Blog

Jak z głową obniżać koszty energii elektrycznej w przemyśle?

28 października, 2022
Autor: Adrian Stelmach

Rosnące koszty energii elektrycznej i gazu to jeden z głównych tematów ostatnich tygodni. Chyba nie ma przedsiębiorstwa, które nie skarży się obecnie na wysokie stawki nośników energii. Dodatkowo — w przeciwieństwie do rynku indywidualnego — w zakładach przemysłowych ceny prądu czy gazu nie podlegają taryfikacji przez Urząd Regulacji Energetyki. Oznacza to, że skala podwyżek jest większa, niż w przypadku gospodarstw domowych. Jak przygotować przedsiębiorstwo do kolejnych wzrostów cen i zadbać o konkurencyjność produktów? Jak zarządzać z głową na karku — unikać marnotrawstwa, oszczędzać, a jednocześnie prowadzić biznes w sposób zrównoważony, zgodny ze wskaźnikami ESG? O tym w dzisiejszym artykule.

W wielu zakładach produkcyjnych nośniki energii stanowią sporą część składową kosztów wytworzenia. Ciągły wzrost cen gazu czy węgla może spowodować, że kadra zarządzająca niektórych przedsiębiorstw poczuje zaciskającą się wokół szyi pętlę. Rozwiązaniem może być przesunięcie tych kosztów na klienta końcowego. Jednak jaką dokładnie wartość poszczególnego wyrobu gotowego stanowi m.in. gaz czy energia elektryczna?

Kontroluj koszty energii elektrycznej w systemie amiMeasure

Firmy nieposiadające odpowiednich rozwiązań IT, próbują samodzielnie wyliczać jaką część kosztów wytworzenia danego produktu stanowią media. Dane nie są jednak dokonywane w czasie rzeczywistym, a próby ręcznego obliczania są czasochłonne i narażone na błędy. 

Warto więc mieć otwartą głowę i pomyśleć o inwestycji w system, który pozwoli opomiarować maszyny, a pozyskane dane zwizualizuje w sposób intuicyjny i umożliwiający sprawną analizę. Przykładem takiego oprogramowania może być amiMeasure. System został wdrożony również w siedzibie naszej firmy, co oznacza, że jest skalowalny i pozwala na dopasowanie do specyfiki działalności. W firmie amiSter system amiMeasure wykorzystywany jest m.in. do:

O możliwościach systemu amiMeasure pisaliśmy już na naszym blogu. Szczególnie zachęcamy do przeczytania case studies, które opisują, jak dzięki rozwiązaniu:

  1. zoptymalizować proces mycia maszyn w zakładach przemysłowych.
  2. trafnie określić i nie przekraczać mocy umownej.

Obniżaj koszty energii elektrycznej dzięki realnym danym

Wiedząc nawet jaką część kosztów wytworzenia danego produktu stanowią media, nie można stale przerzucać ją na klienta końcowego. W pewnym momencie dotrze się do punktu, w którym konkurencja zaproponuje lepszą ofertę, dzięki czemu zwiększy swój udział w rynku. Aby nie odejść ze spuszczoną głową, należy szukać oszczędności. Realnym wsparciem mogą być inteligentne rozwiązania, m.in. takie jak amiMeasure. Dzięki rzetelnym danym, przekazywanym w czasie rzeczywistym, system daje przestrzeń do podejmowania efektywnych decyzji biznesowych, optymalizacji i eliminowania marnotrawstwa (na które w czasach spokoju i stabilizacji czasami przymyka się oko).

Zarządzaj w sposób zrównoważony i oszczędzaj

Obecnie zrównoważone zarządzanie i oszczędności naprawdę idą w parze. W firmie amiSter na co dzień korzystamy z systemów, które oferujemy. Wiele z nich przyczynia się (zarówno u nas, jak i w parkach maszynowych naszych klientów) do zmniejszenia marnotrawstwa i poprawy efektywności wykorzystania energii oraz zasobów. 

Ponadto nie tak dawno podjęliśmy decyzję o zasilaniu hali oraz biur za pośrednictwem OZE. W tym przypadku motywacją do zmiany nie były wyłącznie koszty energii elektrycznej. To również realizacja wybranych przez nas postulatów, dotyczących poprawy jakości naszego powietrza. Instalacja fotowoltaiczna m.in.

Poziom wykorzystywania nośników energii jest obecnie dla przemysłu kluczowym priorytetem biznesowym. Analiza efektywności energetycznej i wdrożenie odpowiednich rozwiązań pomogą: w zrównoważonym zarządzaniu, mimo zmiennej i niespokojnej rzeczywistości, a także w obniżeniu kosztów energii elektrycznej, optymalizacji procesów produkcji i utrzymaniu przewagi konkurencyjnej.

Poznaj szczegóły i weź udział w najbliższym szkoleniu!

Autor: Adrian Stelmach